Zakwas przygotowujemy w szklanym lub ceramicznym naczyniu. Naczynie musi być dokładnie umyte, aby nie wprowadzić do zakwasu niepożądanych drobnoustrojów.
Zakwas najlepiej pracuje w temperaturze pokojowej, czyli około 20–25°C. Jeśli jest zbyt zimno, proces fermentacji może się opóźnić.
Zakwas na żurek potrzebuje kilku dni (zwykle 5-7 dni), aby nabrał odpowiedniego smaku i mocy. Ważne, żeby codziennie go przemieszać, co pomaga bakteriom rozwijać się równomiernie.
Na powierzchni zakwasu może się pojawić jasna piana. Jest to naturalny etap w procesie fermentacji. Pianę należy co drugi dzień usunąć z powierzchni zakwasu. Jeśli jednak pojawi się pleśń i nieprzyjemny zapach, najlepiej wyrzuć cały zakwas i zacząć przygotowania od nowa.
ZAKWAS NA ŻUREK
Składniki:- 6 łyżek mąki żytniej pełnoziarnistej typ 2000
- 600ml wody
- 6 ząbków czosnku
- 6 liści laurowych
- 12 ziaren ziela angielskiego
Wodę zagotowujemy, a następnie studzimy. Do czystego, wyparzonego słoja wsypujemy mąkę, dodajemy obrane ząbki czosnku, liście laurowe i ziele angielskie. Całość zalewamy wodą. Mieszamy dokładnie całość. Naczynie przykrywamy gazą (nie zakręcamy słoika, ponieważ zakwas potrzebuje powietrza) i obwiązujemy sznurkiem. Odstawiame ju w ciemne, ale ciepłe miejsce. Raz dziennie zakwas należy przemieszać czystą łyżką. Po 7 dniach jest gotowy do użycia. Wyławiamy ząbki czosnku, ziele i liście. Czysty zakwas przelewamy do butelek, jeśli nie mamy zamiaru go użyć od razu. Można go przechowywać w lodówce do 2 tygodni.
Nigdy nie robiłam sama. Wydaje się łatwe do zrobienia.
OdpowiedzUsuń