Wiem, że większość z Was kojarzy rzeżuchę wyłącznie z kiełkami zdobiącymi stół podczas Wielkanocy. Moja mama zasadziła jednak to niepozorne warzywo w ogródku i jestem jej za to ogromnie wdzięczna. Sama dopiero niedawno dowiedziałam się, że rzeżucha jest jarzyną najbogatszą w jod i to niezwykle łatwo przyswajalny przez organizm (poleca się ją osobom z niedoczynnością tarczycy, czyli między innymi mnie).
Zawiera też dużo żelaza i mnóstwo witamin, szczególnie witaminy C (coś dla mam z anemią). Jest również bogatym źródłem kwasu foliowego.
Kasza jaglana z kolei zaliczana jest do 20 najlepszych źródeł żelaza (zestawienie: klik). Więcej o tym pierwiastku pisałam w poście: PSTRĄG ŁOSOSIOWY Z KASZĄ GRYCZANĄ I BROKUŁAMI. Jeśli chodzi o łososia, to tutaj opinie są różne. Jedni polecają (ze względu na zawartość kwasów omega-3), inni odradzają. Warto czytać etykiety, gdyż większość tych ryb hodowana jest w zbiornikach, gdzie karmi się je padliną, mączkami zbożowymi, antybiotykami. Najbezpieczniejszy jest łosoś pacyficzny, unikamy łososia bałtyckiego i norweskiego.
ŁOSOŚ Z RZEŻUCHĄ, KASZĄ JAGLANĄ I CUKINIĄ
Składniki (2 porcje):ryby
- 2 filety z łososia
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 6 łyżek posiekanej rzeżuchy
- szczypta soli morskiej
- 2 plasterki cytryny
ponadto
- kasza jaglana (po 1 woreczku na osobę)
- 2 cukinie
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- szczypta soli morskiej
Filety łososia płuczemy i osuszamy. Układamy je na plasterkach cytryny w naczyniu żaroodpornym skórą do dołu. Ryby nacieramy oliwą zmieszaną z solą morską. Posypujemy je rzeżuchą. Naczynie owijamy z wierzchu folią aluminiową. Pieczemy ryby 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do 160*C. Co jakiś czas polewamy je oliwą.
Cukinie myjemy, osuszamy i kroimy w ósemki. Każdy kawałek smarujemy oliwą i oprószamy solą. Warzywa układamy na tacce aluminiowej i pieczemy w piekarniku (obok ryb) 15 minut.
Kaszę gotujemy wedle przepisu podanego na opakowaniu, na sypko.
Kaszę gotujemy wedle przepisu podanego na opakowaniu, na sypko.
Brak komentarzy
Prześlij komentarz
Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.