NALEWKA Z ARONII I LIŚCI WIŚNI

To, według mnie, królowa wszystkich nalewek. Niebo w gębie! Do tego niezwykle piękne (uwielbiam tę głęboką czerwień) i zdrowe niebo. Zawarte w owocach aronii związki, to naturalny lek na nadciśnienie, miażdżycę i schorzenia oczu. Wzmacniają one naczynia krwionośne, chronią przed zawałami, pomagają przy niedokwaśności żołądka. Bioflawonoidy (substancje nadające barwę owocom aronii) są cennymi przeciwutleniaczami, chroniącymi nasz organizm przed wolnymi rodnikami, które mogą przyczyniać się do powstawania i rozwoju komórek rakowych.

NALEWKA Z ARONII I LIŚCI WIŚNI
Składniki:
  • 2 kg aronii
  • 400 sztuk liści wiśni
  • 1 i 1/2 litra wody
  • 1 kg cukru
  • 50 g kwasku cytrynowego
  • 1 litr spirytusu 96%
Wymyte owoce aronii i liście wiśni zalewamy wodą. Całość gotujemy na wolnym ogniu 40 minut. Gdy aronia puści sok zdejmujemy naczynie z ognia i lekko studzimy. Wyławiamy owoce (wyrzucamy je), a sok przecedzamy przez sito o drobnych oczkach do dużego garnka. Dodajemy do niego cukier i kwasek cytrynowy. Mieszamy (cukier musi się całkowicie rozpuścić). Odstawiamy nalew w chłodne miejsce do wystudzenia. Do SPIRYTUSU wlewamy SOK (nie odwrotnie - patrz uwagi w komentarzach). Nalewkę rozlewamy do butelek. Butelki ponownie odstawiamy w chłodne miejsce na około 2-3 miesiące.

Kilku fachowców wypowiedziało się pod tym przepisem. Warto zapoznać się z ich poradami, które znajdziecie poniżej w komentarzach.






57 komentarzy

  1. fajny i prosty przepis :-) na pewno skorzystam :-) barwa...piękna :-) pozdrawiam serdecznie Ania

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam, robiłam nalewkę z aronii rok temu, teraz kiedy do niej zaglądnęłam zrobiła się jakby gęsta, taka z grudkami, jakby się zważyła, miał ktoś tak? co dalej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do spirytusu trzeba dodac sok, nie odwrotnie bo wowczas pojawią się te grudki.

      Usuń
    2. Tak ja mialalam ale jeśli wstrzasnież to pięknie się klaruje i powstaje pyszna nakeweczka.

      Usuń
    3. Ja robiłem tą nalewkę 3 lata temu. Miałem jej mnóstwo i wciąż mam kilka butelek. Jest pyszna od początku. Wybrałem ją ze względu na łatwość przepisu. Spirytus wlałem bezpośrednio do wywaru i do dziś nalewka jest piękna i bez żadnych grudek, ale może nie pamiętam o jakimś szczególe. Dzisiaj chcę to powtórzyć i natknąłem się na ten blog - i teraz boję się że mi się zrobią te grudki ..... :(
      A może to kwestia tego że użyłem spirytusu szlacheckiego który ma 60 % i przeliczałem jego ilość wg proporcji procentowych. Pamiętam że wyszło tego spora ilość butelek... było do czego rozlewać ;)

      Usuń
    4. Kup w sklepie winiarskim albo innym z działem ogrodniczym pektoenzym i dodaj kilka kropli. Galaretka się rozpuści i nalewka będzie super 😉

      Usuń
    5. Bardzo dziękuję za podpowiedź.

      Usuń
  3. Tak ja miałam taką samą sytuację. Też mi zgęstniała i były grudki. Ale znawca nalewek stwierdził, że to świadczy o warości.U mnie stała dwa lata i wszyskie butelki tak zgęstniały ale w smaku rewelacyjna.

    OdpowiedzUsuń
  4. Kosztowałam taką nalewkę jest rewelacyjna,polecam właśnie jestem w trakcie robienia tej nalewki pierwszy raz.

    OdpowiedzUsuń
  5. robię od lat. Kobiety za nią przepadają! A grudki robią się - prawdopodobnie - bo jest cudownie słodka :-) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  6. A mam pytania dwa: czy po rozlaniu butelki zakręcamy czy tylko np. zasłaniamy, i ile wyjdzie z takiego przepisu bo nie wiem ile butelek kupić :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Butelki zawsze zakręcamy, żeby alkohol się nie ulatniał. Co do ilości butelek, to myślę, że 3 takie 1-litrowe powinny wyjść - to tak na oko, bo dużo zależy od tego jak soczyste są owoce i czy będziesz się ściśle trzymał przepisu (awaryjnie możesz sobie zostawić butelkę po spirytusie jakby Ci jednak tego wyszło więcej ;-)).

    OdpowiedzUsuń
  8. Juz zrobione. Po jakim czasie mozna sprobowac nalewki. Wiem ze powinna lezec 2-3miesiaca ale czy jest mozliwosc sprobowania po tygodniu. Chcialabym zrobic druga porcje ale boje sie czy ta pierwsza mi wyszla.

    OdpowiedzUsuń
  9. Pewnie, że możesz spróbować! To Twoje dzieło i możesz z nim zrobić co chcesz ;-) U mnie też często robimy degustację po kilku dniach. Wiadomo, nie będzie jeszcze tak "głęboka" jak powinna być i dość mocno będzie czuć spirytus, ale daje radę. Sama sprawdź ;-)

    OdpowiedzUsuń
  10. robie podobnie od paru lat, daję więcej wody,cukru i więcej spirytu. jest super, też mi gestnieje. Myslałam, że jest na to jakiś sposób.Owoce wczesniej mrożę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest na to sposob, do spirytusu trzeba dodac sok, nie odwrotnie jak jest w przepisie bo wowczas robia sie grudki

      Usuń
    2. Ja uwielbiam galaretkę

      Usuń
  11. Sprobowalam, jest taka jak lubie. Dzieki za przepis :-)

    OdpowiedzUsuń
  12. Zrobiłem w sobotę po raz pierwszy nalewkę wg tego przepisu, ale wszystkiego dałem x4 , tylko gotowałem ok 1h 15m aż zaczęła puszczać sok. Dokładnie tak samo klarowna i czerwona jak na tych zdjęciach. Już się nie mogę doczekać kiedy dojrzeje. Wyszło ok 15 litrów. Dziękuję za przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  13. W tym roku było tak dość sucho, więc pewnie dlatego trzeba aronie dłużej gotować, żeby puściły sok (są mniej soczyste). Na pewno wyjdzie pysznie ;-)
    Cieszę się Aniu, że Ci smakuje ;-)

    OdpowiedzUsuń
  14. Robię nalewkę nie pierwszy raz. W ubiegłym roku wyszła rewelacyjna. Zawsze daję owoców więcej - tak na oko.Również resztę na oko i jest OK. Pić Można pić ją zaraz po zrobieniu i nic nie traci na wartości. Nalewka z aronii ma to do siebie, że nie wymaga długiego stania.

    OdpowiedzUsuń
  15. Co do tego picia od razu po zrobieniu, to ja się jednak nie zgodzę. Im starsza ta nalewka, tym lepsza ;-) Wiem, bo też przygotowuje się ją u mnie od lat. Tak jak jednak pisałam Pani Ani, każdy ma prawo robić ze swoją nalewką, co mu się żywnie podoba ;-)

    OdpowiedzUsuń
  16. Witam i ja chciałam się podzielić swoja wiedza.W ubiegłym roku zrobiłam nalewkę z aronii ale przez gapiostwo zapomniałam dodać kwasek i wyszedł mi likier aroniowy ale smakuje tak samo jak nalewka tyle ,że słodszy.

    OdpowiedzUsuń
  17. Czy zamiast kwasku można dodać sok z cytryny lub limonki?? Próbował ktoś takiej wersji??
    Spróbowałam u koleżanki i nalewka jest po prostu rewelacyjna! Będę ją robić - i stąd moje pytanie :-)

    OdpowiedzUsuń
  18. Ja się zastanawiam, czy 400 liści wiśni to nie za dużo. Właśnie gotowałam owoce z liśćmi i wydaje mi się ze próbując nalew czuję tylko te liście. Czy tak powinno być?

    OdpowiedzUsuń
  19. Ja przygotowuję zawsze z tego przepisu (trzymam się go ściśle, czyli dodaję 400 liści) i zawsze wychodzi smacznie i to aronia w smaku dominuje, więc jeśli Ty czujesz tylko liście, to może dodałaś za mało aronii??

    OdpowiedzUsuń
  20. Czy nie próbował ktoś dodać liści malin?

    OdpowiedzUsuń
  21. Wg mnie przepis zawiera 2 słabe punkty - po pierwsze gotowanie całości powoduje rozkład wielu cennych składników, w tym witamin i kwasu cytrynowego ( który potem trzeba dodatkowo dodawać ! ), a po drugie wyrzucanie owoców po gotowaniu też jest pewnego rodzaju marnotrawstwem , gdyż zawierają one wciąż sporo soku. Ja oddzielam sok "na zimno", a przynajmniej jego większość , a dodatkowo po wyciśnięciu pierwszej frakcji dodaję wodę w celu wyekstrahowania jak najwięcej w czasie drugiej - potem łąćze obie. Gotowanie liści zapewne jest konieczne , ale nie sądzę by było potrzebne razem z wszystkimi owocami. Co do samej nalewki , to rzeczywiście jest jedną z najlepszych, choć imbiorowo-miodowo-cytrynowa czy z pigwowca japońskiego jest co najmniej tak dobra, gdy zrobiona ze starannością. pozdrawiam Leszek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A może by tak przepis na nalewke imbiorowo-miodowo-cytrynowa

      Usuń
    2. Z nazwy brzmi pysznie, więc spróbuję coś wykombinować z uwzględnieniem uwag znawców ;-)

      Usuń
    3. Tak, przepis na nalewkę imbirowo-cytrynowo-miodową wskazany :D

      Usuń
    4. Witam a proszę powiedzieć żeby nie gotować to mam rozumieć że trzeba zasypać cukrem ale rozdusic czy owoce w calosci

      Usuń
  22. Jestem kolekcjonerem nalewek i nalewki powyżej 3 lat szkoda mi pić bo zawsze a może jeszcze poczekam i tak się trochę cudeniek uzbierało. Mam ostatnią butelkę z roku 2011 roku właśnie z tego przepisu i mi nie zgęstniała do tej pory :) Jedyną rzecz która robię inaczej to stosunek soku do spirytusu jest 1:1 by w zimowe wieczory grzała po jednym ;) i może dlatego jeszcze mi nie zgęstniała

    OdpowiedzUsuń
  23. Zgadzam się z p. Leszkiem. Wyrzucanie owoców po tak krótkiej obróbce to marnotrawstwo. Za radą nieodżałowanego Jana Cieślaka (tego od win) zasypuję owoce cukrem, a po rozpuszczeniu go zlewam sok i zalewam owoce alkoholem. Tu już trzeba kilku tygodni maceracji, by alkohol wyługował z tkanek owoców wszystkie cenne składniki. Otrzymany nalew łączę z sokiem, doprawiam, filtruję i rozlewam do butelek lub gąsiorka.

    OdpowiedzUsuń
  24. Przeczytałem wasze komentarze i chciałbym dorzucić swoje 5 groszy. A robię nalewki od lat. Nalewka jest za gęsta i robią się grudki. Zbyt dużo cukru a za mało spirytusu. Inaczej mówiąc półprodukt za tęgi. Walory smakowe to jedno, ale po kilku latach możesz mieć problem z nalaniem tego do kieliszka. Ktoś pytał, czy zamiast cytryny może być limonka. Może jak najbardziej. Ja osobiście używam kwasku cytrynowego. Jak dotąd nikt nie wybrzydzał. Rozlewanie do butelek; ja przelewam najpierw do czterolitrowych słoi i odstawiam na co najmniej dwa miesiące. W tym czasie nalewka się wyklaruje. Wówczas przelewam do butelek, które korkuję. Co do liści to sugeruję trzymać się przepisu. Wspaniale poprawiają smak. Nieco mniej lub więcej nie robi różnicy - to nie apteka. Jednak lepiej nie przedobrzyć.Co do wyrzucania wygotowanych owoców to zgadzam się z opinią, że jest to marnotrawstwo. Rzeczywiście są jeszcze dość soczyste i wychodzi z tego wspaniały dżem. To chyba tyle z najistotniejszych uwag. Mam nadzieję, że komuś się przyda moje 5 groszy. Pozdrawiam wszystkich i życzę smacznego.

    OdpowiedzUsuń
  25. Hmm...My co roku robimy dokładnie z tego przepisu i Nam też nigdy nie zgęstniała. Może dlatego, że u Nas nie ma szans leżakować dłużej niż rok :-D Bardzo Wam dziękuję za rady. Na pewno w przyszłym roku zastosuję się do nich.

    OdpowiedzUsuń
  26. Godne uwagi komentarze'a gdzie można dostać liście wisni jesli sie nie ma np własnych

    OdpowiedzUsuń
  27. Zgadza się,ze do spirytusu sok, a nie odwrotnie. Ja wlałam spirytus do soku i zrobiły się grudki. Ale tez była pyszna i cala "zeszła"!:-) Pozdrawiam wszystkich nalewkowiczów :-)

    OdpowiedzUsuń
  28. Fajny przepis 😉 aronia się mrozi i trzeba zrobić bo za chwilę liści wiśni nie będzie 😀 Pozdrawiam wszystkich smakoszy nalewek

    OdpowiedzUsuń
  29. Zastanawia mnie jedno. Czy aronie nie mają zbyt grubej skórki, żeby pominąć etap gotowania (czy puszczą wystarczającą ilość soku zasypane tylko cukrem)? Na zarzut marnotrawienia owoców odpowiem tak, że staram się je dodatkowo przecisnąć przez gazę po gotowaniu, żeby jak najwięcej wartościowych składników trafiło do nalewki.

    OdpowiedzUsuń
  30. Robiłam z tego przepisu i w tym roku też zrobię - nalewka wyszła pyszna, jeszcze ostatki zostały... a nowa aronia zebrana i na razie się mrozi - to moje jedyne odstępstwo od przepisu.

    OdpowiedzUsuń
  31. A takie pytanie, czy można wrzucić taki liść wiśni do butelki z gotową już nalewką i odstawić?
    Czy liść zepsuje się w tej nalewce? Coś jak trawa w Żubrówce.

    OdpowiedzUsuń
  32. Witam, nalewki robię od lat. Owoców nigdy nie wyrzucam. Do aronii dodaję jabłka i śliwki ewentualnie cukier i mam marmoladę do ciasta i ciastek. Owoce pigwowca z pigwówki mielę w maszynce i wkładam do słoiczków. Do herbaty cudowny dodatek za miast cytryny, a jak rozgrzewa;)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  33. Witam serdecznie. Po dolaniu SOKU DO SPIRYTUSU otrzymałem gęsty mus owocowy. Czy to sie wyklaruje?

    OdpowiedzUsuń
  34. Witam serdecznie.
    Robiłem nalewkę zgodnie z powyższym przepisem i po dolaniu soku do spirytusu otrzymałem całość o konsystencji musu owocowego. Czy jest szansa na to ze się to wyklaruje? I co moze być powodem, ze ten sok tak bardzo zgęstniał. Pozdrawiam Andrzej

    OdpowiedzUsuń
  35. Dzień dobry. bardzo ciekawy blog. Mimo że mam duży staż w kuchni, to wiele mogę tu skorzystać. Robię nalewkę wg podobnego przepisu (dodaję trochę więcej wody). Chciałam jedynie podpowiedzieć, że aronia najpierw robi się czarna, a potem dojrzewa, więc nie należy jej zrywać zbyt wcześnie. Najlepiej wtedy, gdy liście na krzewie zaczynają się przebarwiać. Podobno można ją zrywać do listopada, a nawet do grudnia. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło. Od razu dzień jest piękniejszy, gdy przeczyta się taki komentarz :-) Nie wiedziałam, że aronia to taka oszustka.

      Usuń
  36. Cześć

    Chciałbym zrobić ową nalewke w tym roku i mam pytanie odnośnie liści. Liście które zerwałem są dosyć spore. Dalej trzymać się ilosci podanej wyżej czy dodać mniej? Nie chciałbym, żeby smak przeszedł liściami.

    Pozdrawiam
    M.

    OdpowiedzUsuń
  37. Robię od kilku lat, wprowadziłam takie modyfikacje: liści wiśni min 200 szt (bo zawsze mam ich za mało), aronie mrożę min 2 tygodnie (czasem liście też, bo zbieram póki są ładne ), potem aronie zgniatam lub lekko miksuję przed gotowaniem aby soku dały więcej. Do gotowania dodaje laske wanilii, laskę cynamonu i 5 cm imbiru. Potem wygniatam sok aby go było jak najwięcej :-). Dalej jak w przepisie. Jest genialna :-)

    OdpowiedzUsuń
  38. Hej możecie poratowac nowicjusza
    . Pierwszy raz zrobiłam nalewka z aronii i zrobiła się galaretka, czy można ją jakoś uratować.?

    OdpowiedzUsuń
  39. Bogdan.
    Robię tę nalewkę od kilku lat. I zawsze wlewam sok do spirytusu. Pomimo tego nalewka zawsze gęstnieje. Prawdopodobnie należy odróżnić powstawanie grudek od zagęszczenia powstałego w wyniku dobrej "treści" nalewki. Powstałą gęstą konsystencję można zawsze oddzielić i np. zastosować jako polewę do lodów.

    OdpowiedzUsuń
  40. Czy mogę zamiast aronii dać imbir i zamiast wody sok pomarańczowy bo chcę zrobić nalewkę pomarańczowo imbirową proszę o odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
  41. Witam czy z tego przepisu mogę zrobić nalewkę pomarańczowo imbirową proszę o odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
  42. Moja aronia po ugotowaniu stoi aż sama ostygnie ok. 5 godz wtedy sok wydaje się być bardziej "tęgi"

    OdpowiedzUsuń
  43. Aha i jeszcze moi Panowie zerwali za mało liści wiśni więc miałam mrożone wiśnie i dodałam dwie garście,a liście wiśni też możę razem z aronią 。◕‿◕。

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.