BUŁKI HAMBURGEROWE

 
Bardzo puszyste i maślane bułeczki z miękką skórką. W smaku są neutralne- nie są ani słodkie, ani słone. Pasują idealnie do hamburgerów, choć równie dobrze można je zjeść na śniadanie z dżemem, czy miodem.

BUŁKI HAMBURGEROWE
Składniki (15 bułek):
  • rozczyn drożdżowy
  • 3 i 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 100 g masła
  • 3/4 szklanki mleka
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2 jajka
  • 1 płaska łyżeczka soli
ponadto
  • 1 jajko
  • 1 łyżka wody
Przygotowujemy rozczyn drożdżowy.
Do dużej miski przesiewamy mąkę. Dodajemy rozkłócone jajka, masło (o temperaturze pokojowej), cukier, sól i rozczyn. Mieszamy składniki drewnianą łyżką. Stopniowo wlewamy ciepłe mleko i zarabiamy ciasto ręką, aż będzie od niej odchodziło (około 5-10 minut). Gęstość ciasta regulujemy mlekiem (za gęste) lub mąką (zbyt rzadkie). Przykrywamy miskę suchą szmatką i odstawiamy w ciepłe, zacienione miejsce, by ciasto podwoiło swoją objętość. Po około 30 minutach wykładamy je na lekko oprószoną mąką stolnicę, lekko spłaszczamy dłonią i dzielimy na 15 części. Każdą część zwijamy w sakiewkę, a następnie rolujemy. Gotowe bułeczki układamy na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce w odstępach około 2 cm. Przykrywamy blaszkę suchą szmatką i odstawiamy w ciepłe miejsce na kolejne 30 minut (bułki muszą podwoić swoją objętość i dotknąć się brzegami). Po upływie wyznaczonego czasu każdą bułkę smarujemy rozkłóconym jajkiem z wodą. Pieczemy bułki w piekarniku nagrzanym do 180*C przez 20 minut, aż zrobią się rumiane. Jeśli będą się zbyt mocno przypiekały z wierzchu, przykrywamy je folią aluminiową.


5 komentarzy

  1. piękne...ciekawe czy z mąki bezglutenowej również wyszłyby takie puszyste i mniemam pyszne ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmm...niestety jeszcze z takiej mąki nie robiłam, więc nie potrafię odpowiedzieć. Bardzo jednak lubię wyzwania, więc chyba przetestuję taką wersję ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. to czekam na rezultaty eksperymentu...;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam, dopiero zaczynam swoją przygodę z pieczeniem pieczywa;-)mam pytanko ile mam wziąć drożdży gdy piszesz rozczyn drożdżowy. Czy to jest jakiś przelicznik typu na szklankę mąki pół paczki drożdży. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj! "Rozczyn drożdżowy" w przepisie jest podlinkowany (odsyła do osobnego przepisu o rozczynie drożdżowym :-)).

      Usuń

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.